After - Godafoss water, Iceland

Během těchto dvou letních měsíců se na poštách nashromáždí dost možná tolik pohlednic jako dohromady za zbytek roku. A jestli ne v dnešní digitální době, tak v dřívějšku tomu tak bylo určitě.

O pohledech se všeobecně tradují tři vlastnosti – pohledy jsou:

  • krátké,
  • pozitivní,
  • mají předvídatelný obsah.

S rozsahem toho příliš neuděláme, pokud si nepřiplatíme za nadstandardní velikost pohlednice. Myslím si, že by pohled měl vyznít pozitivně a neměl by uvrhnout příjemce do deprese. To však neznamená, že tam musíte psát čistě kladné věci. Vzpomeňte, jak rádi se Češi smějí cizímu neštěstí.

Tenhle pohled prý rozesmál kamaráda z práce na celý den. Před odjezdem mě upozorňoval, jak člověka můžou na hranicích ošidit:

Zdar Jurku a pánové sedící opodál,
dneska jsme překročili hranice Aran/Poipet a vzpomínal jsem na Tebe – brutálně nás natáhli. Úplně teď slyším Tvůj smích. Ale dobrá zkušenost! Příště si dáme větší pozor. Dneska vyhráli oni, příště vyhrajou rudý farangové!
Mějte se fajn!
Honza

Chtěl bych se se zaměřit především na tipy, jak napsat originální pohled z cest. Nebudeme si nalhávat, že někoho baví číst:

„Ahoj Petře, jak se máš? Tady svítí sluníčko, děláme výlety a máme se skvěle. Kéžby jsi tu mohl být s náma. Měj se, Honza.” A jak na netradičně napsané pohledy?“

Pište od půlky

Začnete úvodem a než se stihnete dostat k něčemu zajímavému a trochu to rozvést, tak narážíte na spodní okraj. Vynechte začátek a skočte rovnou k dramatu. Zabořte pero do papíru v záživném a napínavém momentě. Příkladem budiž:

Utíkám, klopýtám přes kořeny. Naslouchám podivným zvukům přicházejícím z dáli a zesilujícími s každým dalším krokem. Jak hbitě prořezávám tetelící se vzduch, stékají mi kapky potu z čela a zastavují se až ve vousech. Najednou se zastavím, skrčím a natahuju uši. Ufff, zdá, že jsem konečně v bezpečí.

Nechte pracovat příjemcovu představivost. Skutečnost si můžete vyjasnit až budete doma.

Pište v místním jazyce

Tenhle tip postrává smysl, když jste na Slovensku, ale získává kouzlo nacházíte-li se třeba v Thajsku. Poproste někoho místního, kdo vám pomůže s překladem a v případě písemné formy vám vzdálené – jakou thajský skript patrně je – i o napsání pohledu. V takovém případě si ponechte stranou i znění v jazyce, kterému sami rozumíte.

Kamarád si u textů v latince poradí s Google Translatem. V případě jiného písma se bude kochat neznámými kudrlinkami a je-li zvídavý, ponoří se do překladu s takovou vervou jako Champollion, když luštil egyptské hieroglyfy.

První dojmy

Napište o všech podivnostech, se kterými jste byli po příjezdu do destinace konfrontováni či ve vás zanechaly hluboký dojem. Takové věci budete po pár dnech považovat za samozřejmé, a proto pohled napište co nejdříve po příjezdu, dokud tyto skutečnosti na vaše vjemy působí co možná nejsilněji. Námětem může být specifický zápach, co vidíte na každém rohu a doma o to ani nezavadíte, zvyky místních lidí, jak děti tráví volný čas nebo jaký charakter má místní doprava.

Když se vám nechce psát

… nebo jste s kreativitou v koncích – ač to je při cestování takový oxymorón, jelikož právě na cestách já osobně dostávám nejvíc nápadů a stávám se nejkreativnější. Ale vy to třeba máte jinak, jste línější nebo máte málo inkoustu v peru. Co pak?

Zapátrejte v mysli a vylovte hlášku nebo citát z filmu, seriálu či knihy, jejíž děj se odehrával v místech, kde se nacházíte. Zkuste vybrat takové dílo, které kamarád zná a ideálně ho zbožňuje stejně jako vy.

Pokud si na žádné nevzpomenete, nezoufejte. Při troše štěstí cestujete s knihou a možná ji dokonce i po chvílích čtete. Podělte se o pasáž z knihy nebo jen citát, který jste na cestě četli a zaujal vás.

Jestli i tohle je na vás moc, ještě mám jedno eso v rukávu. Loňské léto mi od kamarádky přišel pohled, kde stálo jediné slovo: Surprise! =) A svůj účel splnil na výbornou – potěšil mě.

Nezapomeňte, že

  • Pohled je osobní psaní a tak k němu i přistupujte. Nepište stejný text na deset pohledů různým lidem. Snažte se propojit s příjemcem.
  • Máte omezený prostor, proto buďte struční, jasní a výstižní
  • Krátké věty se lépe čtou než košatá souvětí.

Zkuste svůj příští pohled napsat originálně a třeba využijte jeden z tipů výše. Budu rád, když se podělíte o své vlastní zkušenosti s netradičně psanými pohledy nebo odcitujete text pohlednice, který vás nějakým způsobem pobavil nebo jinak zaujal. Krásné léto, přátelé!

1 Comment
  1. Mary

    Tenhle článek mě příjemně překvapil, žila jsem v domnění, že jen já jsem ta poslední staromódní osoba, která ještě posílá pohledy 🙂 V každém případě problém co napsat do pohledu řeším pokaždé (možná je to i tím, že jich téměř každou dovolenou posílám nejméně deset). Neoriginalitu textu většinou vyvažuju originálním pohledem, nevybírám tedy klasická panoramata, ale snažím se vybrat pohled buď něčím zajímavý nebo aspoň vtipný. Zítra odjíždím na týden do Norska, tak asi zkusím tvůj tip a napíšu pohled v norštině, dám vědět jak to dopadlo 🙂

Leave Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

clear formSubmit

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.