Druhý den v mojí posteli a rozhodně se mi nespalo zle. O pár tříd lepší než v prádelně. Zkazilo se ale počasí venku, je mlha. Krátce nato čtu SMS od Sarah, že její letadlo muselo nouzově přistát v Turku, asi dvě hodiny autobusem odsud, pro mlhu v Tampere. Se Sarah jsme se potkali v březnu úplně náhodou při spolujízdě z Prahy do Berlína a proskočila jiskra a dohodli jsme se, že by nemusel být špatný nápad společně projet Finsko.

SarahV poledne dojím zbytek curry, prohodím pár slov s pěknou Italkou Frederykou a jdu vyzvednout Sarah na autobusák. Vypráví, jakou měla skvělou cestu sem – jela spolujízdou z Berlína do Brém a auto se cestou pětkrát porouchalo, ale let naštěstí stihla. Pak během přistání v Tampere, pár metrů nad zemí krátce před dosednutím, pilot najednou zrychlil a vyletěli znovu k oblakům a z reproduktoru se ozvalo jen: „We have a problem.“ A nic víc. Po pár minutách, co všichni v strachu a očekávání, co bude dál, napjatě čekali, dodal, že přistání by kvůli mlze bylo nebezpečné a přistanou raději v Turku.

První kamarád

Já s Patricem u jezeraKdyž docházíme na mou kolej, někdo mi volá. Je to Patrice, kluk z Brém, se kterým jsme si psali na Facebooku ještě před odjezdem do Finska. Narazili jsme se na sebe, když jsem se sháněl po parťákovi na punkové koncerty, low-budgetové cestování a procvičení němčiny a španělštiny. Prý je před kolejí, tak udělám jen pár kroků zpátky a otevřu mu dveře. Sympaťák s plnovousem, naušnicí, brýlemi s černými obroučky a trikem Dropkick Murphys. Už teď se mi líbí a po pár minutách jsem věděl, že to není jen mylný první dojem. Všichni jsme šli ke mně na pokoj a trochu pokecali.

Počasí se od poledne dramaticky zlepšilo a je docela vedro a svítí sluníčko, tak se vyrazíme na koupačku k jezeru. Vlezu do jezera po kolena a docela mi to stačí, navíc sluníčko už ztrácí na síle, tak jen sedíme a všichni se navzájem poznáváme. Patrice studuje stejně jako Sarah sociální vědy a říká nám o výstavě, kterou spolupořádá jeho kamarádka. Koupíme si na cestu do centra bagetu a jdeme se tam podívat.

V TelakkaOdehrává se to na náměstíčku v prostorách hospůdky Telakka, kterou si jednoduše zapamatujete podle barevných židliček venku. Patricova kamarádka Javiera je asi třicetiletá Chilanka, kterou poznal na politickém kempu, kde strávil konec července a u které pak tři noci spal, než měl vlastní ubytování v Tampere. Javiera v Tampere žije už přes 20 let. Sedíme tu dál s jejím finským přítelem Peterim. Točené pivko tu stojí 5.60€, ale i tak si jedno dáme. Musíme přeci ochutnat. A není vůbec špatné!

Tečky a jako doma

TečkyPo šesté večerní začíná vernisáž v prvním patře Telakky a přítomen je sám umělec z Barcelony. Celkově tu postává dalších 10 lidí. V jeho španělském proslovu rozumím sem tam pár slovům, ale je to málo na pochopení. Co maluje? Tečky. Nic, co by mě nějak extra chytlo, ale každý má rád něco a své příznivce si asi najde. Když jsme se s ním pak bavili, působil jako velmi milý člověk.

S autorem výstavy

S autorem výstavy

Při konci vernisáže si nalijeme sklenici punče, který je k této příležitosti zdarma a jdeme si sednout zpátky ven, kde rozebíráme místní hudební a alternativní scénu. Javiera prý svého času pronajímala byt Jayovi z mojí oblíbené finské kapely Jaakko & Jay. Sedí se nám tu pěkně, kolem nás prochází nebo sedí lidi, kteří mi připomínají alternativní scénu v Praze. Hodně tetování, vousů a různých dredů. Sem budu chodit častějc.

Mezi krvavými punx

Za mnou Peteri a já ochutnávám Patricovu dýmku

Od Peteriho se dozvídáme, že zítra je tu folkový festival a dneska večer punkový a jeho hlavní kapela hraje asi za dvě hodiny. Nechávám si na telefonu na mapě ukázat, kde to je a vyrážíme. Cestou ještě bereme plechovku piva, abychom se vyladili na punkovou vlnu.

Evidentně jedna plechovka byla málo. Je tu spousta lidí už od brzkých odpoledních hodin a mají vypito podstatně víc než my. Ale je sranda je pozorovat, vládne tu přátelská a alkoholová nálada. Hlavní kapela nese název Kohu-63 a není to zdaleka můj šálek punku, ale i tak si to užívám. Sarah říká, že musíme jít do kotle, abychom zažili tu pravou atmosféru, tak jdeme zapogovat mezi ostatní punx. Mladý, starý, hubený, tlustý, nachcaný, střízlivý (tak leda asi my),… Všichni paří a když někdo upadne, tak ho ostatní hned zvedaj. Přesně jak to má být! Po třech tříakordových odrhovačkách jdeme z kotle a Patrice říká, že mám triko od krve (sem tam pár kapek, nic velkýho). No, naštěstí aspoň nebyla moje. Ale tohle je ta známka punku, ne?!

Některé fotky a videa jsou od Patrice a Sarah. Totéž platí i pro budoucí fotky z Finska. Díky!

Leave Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

clear formSubmit

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.