Boll Tower 62+15Psal se rok 2008, když jsem jel poprvé na cestu, kam jsem potřeboval krosnu. Neměl jsem peníze, nerozuměl jsem tomu a ani mě nenapadlo, že se v dalších letech proměním v takového cestovatele. Koupil jsem si nějakou obyčejnou krosnu v Globusu za osm stovek.

S postupem času jsem na ní začal vidět mouchy, ale dokud držela, používal jsem ji. Až loni při cestě do Maroka se začala postupně rozpadávat (upadávaly zipy, lámaly se přezky). Také jsem se dozvěděl, že je patrně horolezecká vzhledem k jejímu úzkému profilu. Nastal ten správný čas koupit novou.

Král je mrtvý, ať žije král

Sepsal jsem si několik nenáročných požadavků na nový batoh a vyrazil do svého oblíbeného outdoorového obchodu Hanibal.cz.

Batoh měl mít či splňovat:

  • 65-75 litrů
  • umístění pro stativ
  • prostor pro camelbak
  • bederní a prsní popruh (samozřejmost, které ale už na mém starém batohu nebyly nebo nefungovaly)
  • otvírání i po straně
  • místo na láhev po stranách

Po poradě s personálem obchodu a vyzkoušení několika batohů se mi nejvíce zalíbil Boll Tower 62+15 l. Do té doby jsem o značce Boll neslyšel, o to větší překvapení bylo, když jsem se dozvěděl, že jde o českou produkci. Rád podpořím české firmy, když odvádí dobrou práci a u Bollu vše nasvědčovalo tomu, že se tak děje.

S batohem jsem pak odjel na půl roku do Finska, kde jsem ho podrobil zkoušce při letním 3 týdenním cestování stopem z Tampere na norský Nordkapp a zase zpět, při 5 denním podzimním výletu do NP Isojärvi, kde občas velice vydatně pršelo a nakonec při 6 denním výletu do zasněženého Laponska. Posbíral jsem tedy zkušenosti, o které se s vámi podělím v následující recenzi.

Výrobky značky Boll jsou před uvedením na trh náročně a komplexně testovány a údajně vynikají svým kvalitním zpracováním. Výrobce na batoh dává standardní dvouletou záruku. Tento batoh spadá do kategorie expedičních a horolezeckých batohů (horolezecké batohy mě stále pronásledují) a nabízí se ve dvou barevných variantách – jednak v šedivé (antracitové), druhak v zeleno-šedivé (bambusové). Já vybral antracitovou.

Doporučená cena batohu je 3995 Kč, ale v Hanibalu ho sežene o pár stovek levněji – aktuálně za 3676 Kč.

Připevněte zevnitř cokoliv

Boll Tower 62+15 připínání zvenku

Zdroj fotky: hanibal.cz

Boll Tower je vyroben z odolného a pevného materiálu, kterému nějaká větvička jen tak něco neudělá. Hned si všimnete velkého množství utahovacích pásků a dvou gumicuků, které vám umožní přichytnout na batoh z venku další věci – usušit ručník, přivázat boty nebo připevnit solární panel. Druhou výhodou je, že se na letišti zabavíte zavazováním pásků při čekání ve frontě u check-inu. Úchyty zipů jsou zde vyřešeny účelně – mají očka, díky kterým je jednoduše chytnete a zip otevřete. Zamezí se tak odlamování úchytů zipů po delším používání a oceníte to i když budete mít zmrzlé ruce na kost a sníženou hybnost prstů.

Zádový systém je nastavitelný pro různé výšky a popruhy jsou tužší než byly u mého posledního batohu. Ale ani přesto při nošení z nich ramena nebolí. Můžete také odejmout celé horní víko batohu.

 

Snadný přístup k věcem

Jedna z věcí, která byla pro mě při výběru batohu důležitá byl snadný přístup k věcem uvnitř. Chtěl jsem, abych se do batohu dostal i jinudy než horem. Boll Tower umožňuje otevřít batoh v celé spodní půlce a člověk tak jednoduše najde, co potřebuje, i když to má úplně vespod nebo někde na straně batohu. Tenhle systém ušetří hodně času a nervů.

Batoh má objem 62 litrů, což je dost pro několikatýdenní putování neznámem vstříc novým krajům a lidem. Vnitřní prostor si můžete dle libosti ve spodní části oddělit od zbytku prostoru, například pro spacák. Je to vyřešené chytře, že oddělení obou prostorů není jako zeď, ale po stranách je stále možnost pro prostrčení stanu nebo třeba stativu.

Kapsy, kapsy a kapsy

Batoh má velké množství kapes různých velikostí na různých místech. Dvě malé kapsy najdete na bederním pásu (vhodné pro pár peněz, kartu, balzám na rty nebo klíče), dvě venkovní postranní kapsy (láhev, stativ, karimatka), velkou kapsu nahoře (často používám pro malé kempovací věci – nůž, provázky, zapalovač a také deník s perem nebo peněženku), nabízí se i další kapsa nahoře, tentokrát ale zespodu horního víka (ještě vhodnější pro peněženku nebo větší obnos v hotovosti). Další dvě kapsy jsou také uvnitř batohu nahoře – jedna v sobě ukrývá pláštěnku, kterou v případě deště přehodíte přes batoh a gumičkami rychle připnete. Druhá není klasická kapsa se zipem, ale můžete do ní vsunout camelbak s vodou, který nahoře připnete, aby si udržel svůj tvar a voda stékala dolů. Ze strany batohu prostrčíte ven hadičku a můžete tak jednoduše pít při cestě, aniž byste sundali batoh ze zad.

Zkušenosti a shrnutí

S krosnou jsem zatím cestoval celkem necelých pět týdnů s maximální zátěží kolem 16 kg a nenarazil jsem na žádný vážný problém a záda mě vůbec nebolela. Jednou mi začal batoh při chůzi „vrzat“, ale stačilo jen pořádně utáhnout jeden popruh na rameni a vrzání přestalo. Z jedné strany jsem připevnil karimatku, z druhé stativ a na popruhy připevnil boty a rázem bylo uvnitř více místa a lépe se tam orientovalo.

Po svých dosavadních zkušenostech můžu Boll Tower 62 + 15 doporučit všem lidem, kteří pro delší cesty expedičního charakteru chtějí batoh s kvalitním zpracováním, spoustou kapes a popruhů pro ideální nastavení a funkčním zádovým systémem. Navíc i podpoříte českého výrobce, který si jistě podporu zaslouží, protože odvádí velmi dobrou práci.

UPDATE: Mezi napsáním recenze a samotnou publikací uběhl rok a půl a batoh se již neprodává. O něco větším pokračovatelem může být Boll Quantum 72-90 RF.

Leave Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

clear formSubmit

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.