Poslední den orientation weeku patřil k těm nejnudnějším, ale jen do té doby než jsme se s Patricem, Maxem a Hazou sbalili a vyrazili odpoledne do veřejné sauny Rauhaniemen kansankylpylä u jezera kousek od mé koleje. Polojasné počasí dokreslovalo atmosféru opuštěné sauny u lesa a paprsky ztrácející svou sílu přeci jen trochu hřály.

Zaplatili jsme každý 5,50€, svlékli se do plavek a vyrazili jsme do sprch a pak hned do sauny. Místnost o délce tak 6 metrů a třech řadách lavic naproti sobě byla vyhotovená ve dřevě a vepředu stál „sud“ s hořícím dřevem, na kterém byly naskládány kameny a před ním byla káď s vodou na polévání kamenů, aby generovaly více tepla a páry.

IMG_1593Sedli jsme si hned ke dveřím na nejvyšší lavici, protože jinde už nebylo místo. To vedro bylo nesnesitelné. Nosem jsem nemohl dýchat, protože to hrozně pálilo a pusou to šlo pomalu, ale bál jsem se, že si něco uvnitř spálím. Do minuty jsme byli venku. Nikdo z nás tohle nedával.

Pak jsme si uvědomili, že teplo stoupá vzhůru a tudíž to bylo nejteplejší místo v sauně (podle teploměru tam bývá kolem 110°C). Lidi zrovna vycházejí, tak jdeme znovu a sedáme si tentokrát na nejnižší lavici. To už je podstatně lepší.

Místní si často nosí svůj vlastní sedák, někdy dřevěný, někdy skládací pěnový. Kdo sedí nejvýš, má právo polít žhavé kameny vodou z kádě. To jsem se dozvěděl až po tom, co jsem to sám jednou udělal. Chtěl jsem zapadnout, ale asi mě všichni tímhle odhalili.

Po cca 10 až 15 minutách pocení jsme vyběhli ven a hurá do jezera. Buď můžete po schůdkách, ale to by byl prd punk, tak jsme vyběhli na můstek a v momentě, kdy jsem došel na kraj mi došlo, že jsem nikdy z takové výšky neskákal. Byly to jen asi tři metry, ale i tak to byl super zážitek a hrozně se mi to zalíbilo. Voda v jezeře mi nepřišla nijak extra studená, ale velice rád jsem po návratu na mělčinu šel zpátky do sauny. Takhle jsme dali čtyři kolečka a skákání si pořádně užili.

Ten pocit, když jsme šli domů byl úžasný! Jako znovozrození, příjemně rozehřátí a čistí. V neposlední řadě také hladoví. Zjistili jsme, že si můžeme koupit 10 vstupů za 32€, tak příště určitě tuhle možnost využijeme. Tady nejsme naposled. V zimě až jezero zamrzne se tu prý koupe v díře v ledu. To bude teprve něco!

IMG_1587

Patrice (vlevo) a Max (vpravo)

Saunu máme jednou nebo dvakrát týdně zdarma na koleji, ale být tady s místními má něco do sebe a skákat pak do jezera je lepší než jít pod studenou sprchu. Vlastně se ten zážitek asi ani nedá srovnat. Ale i tak tu kolejní někdy zkusím. S klukama chceme tu veřejnou navštěvovat pravidelně jednou týdně.

 

 

 

1 Comment
  1. Paráda… 🙂 ještě že jsi nedostal infarkt – při skoku do jezera… 🙂

Leave Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

clear formSubmit

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.