Lóndrangar rock formation at sunset

Nikdy předtím jsem v tak extrémní zemi, jakou Island beze sporu je, nebyl. Obrátil jsem se tak na zkušenějšího kamaráda Libora, který islandskou krásu okusil (a velice si pochvaloval cestu lodí přes Faerské ostrovy), aby mi poradil, jakým oblečením se vybavit, aby se cesta nezměnila na noční můru.

Základem je nepromokavá bunda, kalhoty a boty. Gore-tex bude váš nejlepší přítel.

Vyrazil jsem pro outdoorové oblečení do obchodu Hanibal v pražské Korunní ulici a tento obchod můžu maximálně doporučit. Skvělý personál, který opravdu rozumí tomu, co prodává, nesnaží se vám nutně prodat to nejdražší a naslouchají zákazníkovi.

Měl jsem od Libora tipy, na co si dát u outdoorového oblečení pozor a jak správně vybrat. Jen mě nevaroval, že z cen se mi protočí panenky…

Nepromokavé kalhoty, boty a bunda

Na kalhoty jsem měl jednoznačný tip – Tilak Ultralight. Tenké, prodyšné a nepromokavé kalhoty, které můžete zbalit do malinkého balíčku, který vám nezabere v krosně prakticky žádné místo a když bude potřeba, tak svoji roli zahrají na výbornou. Nevýhodou z mého pohledu byla absence kapes.

Chyběla mi i pořádná nepromokavá bunda, na kterou bych se mohl spolehnout. I zde padla volba na značku Tilak a vybral jsem si model Asgard. Pro zajímavost Mt. Asgard je nejvyšší horou kanadského Baffinova ostrovu s kótou 2015 m. Byl to loňský model, ale to mi nevadilo. Víc jsem uvítal cenovou úsporu. Vybírejte zářivě jasné barvy, budete lépe vidět, až se ztratíte v horách a bude vás hledat helikoptéra. Já si vybral jasně červenou. Bunda Tilak Asgard je ušita z pevného materiálu. Díky třívrstvé Gore-tex membráně voda jen tak nepronikne.

Stejně, ne-li více, důležité než kalhoty a bunda jsou pořádné outdoorové boty. Opět je potřeba, aby byly nepromokavé. Islandské počasí je nevyzpytatelné a dokáže pršet i docela dlouho bez přestání. Sucho na nohy je důležité. Zároveň islandský povrch nepatří k těm nejměkkčím a je třeba dbát i na odolnost bot. Proto jsem zvolil Asolo Flame GTX, které jsou dostatečně odolné, díky Gore-texové membráně nepromokavé a i relativně lehké. A co je nejdůležitější, noha mi v nich dobře seděla.

Update 2019: Asolo Flame GTX se už neprodávají, nyní používám Hanwag Banks II GTX, které opět mohu jen doporučit.

Co pod to? Merino

To bychom měli vnější výbavu. Jako spodní vrstva se osvědčilo merino, což je ovčí vlna s vlastnostmi termoprádla Moira, která ani po delší době nezapáchá a to se může hodit. Pořídil jsem si merino triko Jitex Kamad a merino “kalhoty” Aclima DN Warmwool. Ani jedno se už neprodává – nyní používám merino trika Devold, např. lehký model Breeze a merino kalhoty Woolpower Long Johns.

V obchodě mi radili, abych si to oblékl dřív než na cestu, že prý je třeba, aby se ovčí vlákna ošoupala, protože jinak by mi to na cestě bylo nepříjemné. Já jsem ale žádný takový problém neměl.

Z merina jsem si koupil i tlutší ponožky Asolo Nanosox, které jsou vyztužené na namáhaných místech a ulehčují nohám celý den v botách. Údajně nemají zapáchat, tak uvidíme, tedy ucítíme.

Jak neumrznout

Ještě jsem potřeboval teplý spacák, protože ve svém letním bych umrzl. U spacáků nás zajímá především náplň a teplotní limity, zejména komfortní teplota. Dobře popsané to mají na webu Hanibala, proto to nebudu tady příliš rozebírat. Vybral jsem si spacák Warmpeace Viking 600 o délce 180 cm plněný kachním peřím a komfortu při -3°C.

Ještě jsem si dokoupil nafukovací karimatku, která izoluje lépe (vzduch je nejlepší izolant) než ta klasická, kterou jsem měl doma. Tu jsem koupil v redakci časopisu Snow za symbolických 390,-. Update 2019: Tato karimatka dlouho nevydržela a po několika dalších pokusech jsem zakotvil u Therm-a-rest Prolite Regular s doživotní zárukou a je super. Mají i novinku Prolite Plus, která je o něco tlutší a bude lépe izolovat, asi bych nyní koupit raději tuto.

Je to drahé, ale vyplatí se

Když u Hanibala nakoupíte nad tuším 15 tisíc a jste členy klubu, tak máte nárok na solidní slevu (asi 15 %) a ta se u podobných nákupu zatraceně hodí. Když bych to sečetl, tak to všechno stálo asi 21 tisíc. Což byl můj rozpočet na Island.

Byl jsem vyveden z míry, když jsem utratil rozpočet, aniž bych vystrčil nohu z Prahy. Ale díval jsem se na to jako na investici na delší dobu, to mě uklidňovalo. Pokud tedy chystáte cestu na Island a nemáte patřičné outdoorové vybavení, počítejte s poměrně vysokou investicí. Ale určitě výbavu nepodceňujte, mohlo by vám to zkazit celou dovolenou.

Update po návratu domů: Všechno naprosto skvělé! Největším překvapením byly ponožky, které začaly být cítit až po týdnu neustálého nošení (možná jsem prase, ale co bych pro empirický pokus neudělal), pršelo nám občas vydatně a oblečení neprosáklo ani kapku. Ve spacáku jsem spal venku ve stanu jen jednu noc v teplotě kolem 5°C a zjištění je takové, že je lepší se do něj vůbec neoblékat, hřeje efektivněji.

Update 2: Všechny odkazy výše jsou affiliate odkazy, tzn. že z vašeho případného nákupu dostanu pár procent provizi, váš nákup o to ale dražší nebude. Pomůže to tak nám oběma.

2 Comments
  1. d9

    Myslím si, že do tak tvrdých podmínek, jaké panují na Islandu se zcela jistě hodí jedině pořádné odolné armádní věci z nějakého army shopu. Já mám třeba tak odolný spacák, že v něm jde spát i v zimě bez stanu, to od nějakého kousku koupeného v supermarketu čekat rozhodně nemůžete.

Leave Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

clear formSubmit

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.