Oblečení na Island není radno podcenit. Může to být rozhodující prvek mezi tím, že si cestu užijete nebo že ji protrpíte. Měl jsem to štěstí a Island jsem navštívil od roku 2012 již osmkrát. V tomto článku vám na základě vlastní zkušenosti poradím, jaké oblečení a boty si s sebou sbalit, abyste byli dobře připraveni a jen tak vás něco nezaskočilo.

Island je země, kde počasí dokáže být nevyzpytatelné a měnit se v řádu minut. Někdy se žertuje, že během několika hodin se prostřídají čtyři roční. Žert to ale není. Sám jsem to jednou zažil. Pokud plánujete cestu na tento ostrov, je důležité mít s sebou správnou výbavu, aby vaše dovolená byla co nejpříjemnější a cítili jste se bezpečně. Správné oblečení je o to důležitější, pokud si neplánujete půjčit auto a chystáte se stanovat.

V tomto článku najdete seznam mnou prověřeného oblečení, které byste si měli do svého batohu nebo kufru zabalit.

Článek může obsahovat sponzorované odkazy. Pokud nakoupíte zboží při prokliku z některého odkazu, dostanu malou provizi, aniž by vás zboží stálo více.

Mimochodem, právě v obchodě Hanibal jsem nakupoval na Island před mojí první cestou, a proto se ho nebojím doporučovat dál. Mají skvělý přístup k zákazníkovi, vědí co prodávají a nesnaží se vám vnutit to nejdražší. Vřele tento obchod doporučuji každému cestovateli, který se potřebuje vybavit na cestu.

Oblečení na Island se bez vrstev neobejde

Vrstvy jsou základ. Možná si budete připadat jako cibule, ale uvidíte, že právě díky několika vrstvám se dokážete přizpůsobit počasí a vlastní aktivitě tak, aby vám při treku či fotografování bylo pohodlně.

Ať už výbavu na Island hledáte na jakékoliv roční období, doporučuji mít připravené alespoň tři vrstvy: přímo na těle funkční vrstvu, na ní teplou vrstvu a nakonec vnější nepromokavou vrstvu odolávající větru a dešti. Jednotlivé vrstvy si teď podrobněji popíšeme.

Doporučené oblečení – funkční vrstva

Funkční vrstva má za úkol udržovat přirozené mikroklima. Termoprádlo nasaje pot a rovnou ho odvede dál k další vrstvě. Vnitřní vrstva tak zůstává suchá a vám není zima.

Já si oblíbil trička z vlny merino. Merino hřeje i vlhké a velmi dobře odolává pachům a ani po několika dnech nezapáchá. To na cestě člověk leckdy ocení. Existují různé gramáže merino triček, čím vyšší číslo, tím teplejší tričko.

Osobně používám Devold Breeze s krátkým rukávem a gramáží 150 g/m2. Mají i dámskou verzi. Jedete-li na Island v zimě, nebál bych se vybrat merino tričko s gramáží větší, např. 185 g/m2 jako má Ortovox 185.

Je-li zima nebo fouká-li silný studený vítr, beru si merino spodky Woolpower Long Johns 200.

V obchodě mi radili, abych si oblečení z merina na sebe oblékl dřív než na cestě. Je prý vhodné, aby se ovčí vlákna ošoupala a zabránilo se tím nepříjemnému pocitu z vlny.

Doporučené oblečení – teplá vrstva

Teplá vrstvá má za úkol izolovat a držet tělesné teplo a také odvádět vlhkost k odpaření. Prodyšnost je pro správné plnění funkce velice důležitá.

Osobně mám rád mikiny na zip a s kapucí. Zip přidává flexibilitu v použití a umožňuje pohodlně regulovat teplotu. Kapuca může přijít vhod v letadle nebo když zrovna nemáte po ruce čepici. Absorbce pachů je vždy plus.

Osvědčila se mi termomikina Tilak Femund z materiálu Polartec. Kromě kapuci má i tři kapsy a to se vždycky hodí!

Teplou vrstvu na spodní části těla stále zastupuje funkční vrstva merino. Používám tedy obvykle běžné cestovatelské kalhoty jako jsou Warmpeace Hermit nebo softshellové Northfinder Emiel.

Jedna z mých nejlepších outdoorových koupí byla péřová bunda Warmpeace Vernon. Dokud si člověk péřovku nekoupí, tak neví, o co přichází. Je teplá, příjemná, skladná a když je hezky, dá se nosit jen na triko. Oblíbil jsem si jí natolik, že v ní chodím často v zimě i po městě.

Doporučené oblečení – nepromokavá vrstva

Island není zelený jen tak pro nic za nic, ale proto, že tam často prší. Svrchní vrstva vás chrání před rozmary počasí a je možná ta nejdůležitější.

Já před svojí první cestou na Island vsadil na gore-texovou bundu Tilak Asgard, která se již neprodává. Kromě mě na české bundy Tilak nedá dopustit ani švýcarská curyšská policie. Už teď ale mohu říci, že moje další gore-texová bunda bude opět od Tilaku. Jsou sice dražší, ale opravdu hodně vydrží!

Pokud bych si kupoval novou bundu Tilak, opět bych zvolil odolnější třívrstvý materiál Gore-tex Pro, protože vidím, že opravdu vydrží. Vybral bych si bundu Tilak Stinger Pro (dámská verze zde). Pokud bych chtěl trochu ušetřit a spokojit se o něco málo méně odolným materiálem Gore-tex (bez “Pro”), zvolil bych Tilak Storm. Vybírejte bundy v zářivých barvách, budete v terénu lépe vidět. Já vsadil na svítivě červenou.

Nepromokavou vrstvu na spodní části těla mají na starosti gore-texové kalhoty Tilak Ultralight, které se neprodávají a jejich místo obsadily Tilak Storm. Ultralighty jsou tenké, prodyšné, lehké a díky své sbalitelnosti zabírají minimum místa v batohu. Jediné mínus je absence postranních kapes, mají jen jednu vzadu.

Doporučené boty na Island

Budete je nosit na sobě každý den a musíte se v nich cítit dobře. Výběr správných a pohodlných bot na Island je velice důležitý. Boty by měly být odolné a měly by mít dobrou trakci, aby vám poskytly stabilitu při chůzi po nerovném terénu. Určitě musím doporučit vyšší pohorky vybavené nepromokavou membránou Gore-tex, které nepromoknou při dešti.

Já roky používal Asolo Flame GTX, nyní používám Hanwag Banks II GTX. Ani jedny se už neprodávají. Kdybych si vybíral vysoké pohorky nyní, zvolil bych Hanwag Nazcat GTX. U bot platí, že vám musí dobře sedět, proto jejich výběru věnujte dostatek pozornosti a výběr v obchodě neuspěchejte.

Pokud si na cestu nové boty pořídíte, je důležité je tzv. prošlápnout. Pokud si je vezmete na sebe až na cestu či trek, můžete si během prvních dní udělat puchýře. S těmi je trekování výrazně méně zábavné. Noste je třeba týden před cestou každý den v Čechách, předejdete tím potenciálním potížím.

Kromě bot je důležitý i výběr ponožek. Zde jich více než 10 let spoléhám na merinové ponožky Asolo Nanosox a nedávno jsem si pořídil i jejich teplejší zimní verzi. Nosím je v zimě i po městě, protože obyčejné bavlněné ponožky mě při navlhnutí studí, merino ne. Navíc slušně pohlcují pachy a to oceníte při cestování nejen vy, ale zejména vaši spolucestovatelé a spolunocležníci. Vyzkoušeno za vás.

Doporučená čepice a rukavice na Island

Pokud se na Island chystáte v létě, můžete nabýt dojmu, že čepice a rukavice můžete nechat doma. Island umí být velmi větrný právě před chladným větrem vás rukavice a čepice dobře ochrání a udrží v teple. Zabalte si je na cestu v jakémkoliv ročním období.

Nejraději mám čepici z dvojitého merina Buff Heavyweight Merino Wool Hat. Pokud se budete pohybovat, postačí i verze Midweight, Lightweight nebo Beanie. Doporučuju si vyzkoušet, která vám padne a jaké aktivity s čepicí budete dělat. Heavyweight je opravdu teplá a pokud se budete hodně hýbat, tak vám v ní bude horko a budete se v ní zbytečně potit.

V teplejších destinacích na trekování rád používám šátek Buff, který lze použít jako čelenku, ale i jako lehkou čepici nebo šálu.

Jelikož na cestách fotím, používám fotografické rukavice od značky Vallerett.

Další doporučené oblečení na Island

Sopečný Island je plný termálů a městských bazénů vyhřívaných geotermální energií. Kromě Blue Lagoon nebo Mývatn Nature Baths se vyplatí zastavit i v menších bazénech na regeneraci a očistu. Nezapomeňte doma proto plavky.

Vhodný spacák a karimatka na Island

Jestliže plánujete navštívit Island nízkorozpočtovým stylem, čeká vás kempování nebo spaní v autě. Spaní ve stanu (nebo v autě) s sebou nese snížený komfort, ale pokud se cítíte pohodlně, i ve stanu dokážete přes noc dobře zregenerovat. Investici do pohodlného spánku nepodceňujte.

Osobně již přes 10 let používám spacák plněný kachním peřím Warmpeace Viking 600 a koupil bych si ho znovu. Spal jsem v něm v teplotách do -5°C a “dalo se”. Komfort to už úplně nebyl (ten výrobce uvádí do -3°C), ale vyspal jsem se v pohodě. Při teplotách nad nulou vám zima nebude, pokud nejste vyloženě zimhouřivý typ. A komu je věčně zima, tomu bych doporučil stejný péřový spacák ve verzi Viking 900.

Komfortní teplota je ta, ve které se budete většinu času vyskytovat. Limitní teplota je taková, při které se ještě jakžtakž zvládnete vyspat, ale už je to není vůbec příjemné. Extrémní teplota je taková, při které ve spacáku neumrznete. Vybírejte spacák na Island (a kamkoliv jinam) podle komfortní teploty.

Karimatek jsem vystřídal za poslední dekádu několik. Vždy to bylo z důvodu, že začala někde ucházet, často kolem ventilu. Nyní používám Therm A Rest Prolite Regular a určitě bych zvážil i verzi Plus, která je vyšší (bude lépe izolovat) a je ve sbaleném stavu jen nepatrně větší. Značka Therm A Rest nabízí na karimatky doživotní záruku.

Další drobné vybavení na Island

Po tom všem „strašení“ deštěm, zimou a studeným a silným větrem to možná bude znít úsměvně, ale vemte si i sluneční brýle s UV filtrem. Zvažte, zda užijete i čelovku, já používám Black Diamond Spot 400. Je malá, skladná, svítí dostatečně, nabíjí se AAA bateriemi, má zámek a umí i červené světlo.

Kvalitní outdoorové oblečení je drahé, ale vyplatí se

Když jsem jel poprvé na Island, byla to zároveň moje první cesta podobného typu a neměl jsem nic vhodného na sebe. Povedlo se mi utratit rozpočet na Island v Hanibalu, aniž bych vůbec nasedl do letadla. S odstupem více než 10 let toho přesto nelituju. Plno věcí mi slouží do teď nebo mi sloužilo věrně po mnoho let.

Co když nemáte 20 tis. Kč na výbavu a na Island přesto chcete jet? O tom bude další sekce.

Oblečení a výbava na Island s nízkým rozpočtem

Osobně jako základ vidím nepromokavou bundu, nepromokavé boty a voděodolné kalhoty. Pod to nějaké další vrstvy, i když to nebude třeba z merina, které není levné. Nešetřil bych ani na spacáku.

Po první cestě uvidíte, co by se hodilo příště a můžete si postupně oblečení doplňovat podle svých finančních možností a preferencí.

Závěr

Kvalitní outdoorové oblečení na Island něco stojí, ale je třeba se na to dívat jako na investici na mnoho let. Prakticky každý kus oblečení můžete použít i na nošení v České republice a budete ho možná používat víc než si teď myslíte.

Základem je oblékání se ve vrstvách a vzhledem k deštivému islandskému klimatu i svrchní nepromokavá vrstva, která vás udrží v suchu.

Nepodceňujte ani kvalitní spánek, ke kterému vám pomůže karimatka a spacák, ve kterém vám nebude zima.